Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
Zemní plyn

Bude mít Česká republika také nový plynovod?

Plynovod
Plynovod
Podle informací z mezinárodní konference v Maďarsku, konané dne  14.9.2007   se Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko  a některé další státy EU se moudře snaží  zajistit svojí  energetickou bezpečnost  do budoucna. A to velmi originálním způsobem - nezávislostí  dodávek plynu na Ruské firmě Gazprom vybudováním nového plynovodu z Iránu.

Česká Republika  se  k projektu nepřipojila a to ani přes to, že:

  a) z cca 85% jsou dodávky zemního plynu závislé na ruské firmě Gazprom 

 b) již v roce 2015 budou zřejmě vyčerpány některé stávající ühelné zdroje

Účastníci konference se shodli, zejména pod tlakem  přerušení dovek z ruských těžebních oblastí v roce 2006, že je nutné dopravit  do Evropy zemní plyn také z jiných, než pouze z ruských zdrojů.

Novým zdrojem zemního plynu, řešícím diverzifikaci  zdrojů zemního plynu v Evropě, bude  plynovod NABUCO s plánovanou roční transportní kapacitou 30 000 mil m3. Potrubí plynovodu povede přes území   Íránu, Iráku,  Turkmenistánu, Turecka, Bulharska, Rumunska a Maďarska. Ukončeno by mělo být na území  Rakouska.  Zřejmě je jen otázkou času jeho dalšího propojení do zemí bývalé evropské patnácky, Německa, Francie a dalších zemí, kterým leží na srdci  energetická bezpečnost  obyvatel více než například otázky  vojenské bezpečnosti USA. 

Zahájení výstavby,  3300 km dlouhého plynovodu,  je plánováno již na   rok 2009 a má být ukončena  v roce 2012. Celkový rozpočet činí přibližně 4, 6 miliardy eur.

Tento strategický krok EU obhajoval, ve na základě nově přijímaných koncepcí energetické bezpečnosti,  na konferenci  i evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. 

Pro informaci uvádíme že podle ev¨ropských statistik  se na území států EU  spotřebová přibližně jedna sedmina světové energie. V oblasti spotřeby plynu na přelomu 20. a 21. století (v letech   1995 až 2005) se jeho spotřeba zvýšila  z 369 miliard m3 na 510 miliard m3 za rok, přičemž na území států EU  se vyprodukovalo v r.  2005 cca 212 miliard m3 zemního plynu. Rostoucí spotřeba, snižující se vlastní produkce  přinesla nárust importů  do EU  z 161 miliard m3 v roce 1995 na 298 miliard m3 v roce 2005, přičemž závislost na dovozech zemního plynu z Ruska se zvýšila, během těchto let o 15%. Dovoz zemníního plynu z dalších zdrojů ( Norsko,  Alžírsko) se dokonce zdvojnásobil. Přínosem p=ro evropský energetický trh v boji o energetickou bezpečnost může být skutečnost, že  LNG technologie zkapalňování dovolí přivážet zemní plyn do zemí EU  také ze vzdálených těžebních oblastí například v Malajsii a dalších zemí (informace na vyžádaní pro ragistrované uživatele portálu infoenergie v redakci:infoenergie@infoenergie.cz). 

Každý energetický auditor i energetik ví, že větší energetická bezpečnost  a cena energie závisí na  možnostech větší transparentnosti dodávek paliv a energie. To je hlavní důvod, proč Evropská unie jmenovala před dvěma dny diplomata Joziase van Aartsena, který máy zprostředkovat a usnadnit koordinaci politických, legislativních, ekonomických i právních  aspektů plynovodu Nabucco. 

K zásadním přednostem tohoto projektu patří,  mimo zvýšení energetické bezpečnosti v Evropě, že  po ukončení výstavby plynovodu nebude nabídka zemního plynu, v mnoha zemích Evropy, již  závislá pouze na dovozech z Ruska  a cenách  plynu  diktovaného firmou Gasprom, ale  jeho cena na evropském trhu  by mohla být,  vlivem vytvoření konkurenčního prostředí,  příznivě ovlivněna.

 

Zdroje: eurostat, budapešťská konference,  zprávy z  Bruselu a další. 

Diskuze: Bude mít Česká republika také nový plynovod?
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 24.12.2007 10:32
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 17.10.2007