Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
Úspory energií

Prezident nepodepsal zákon o hospodaření energií

Zákon o hospodaření energií č. 406 platí od roku 2000. Za dobu své existence pomohl v ČR ušetřit  krajům, městům, firmám, i občanům stamilióny korun. K zákonu č. 406 Sb. patří celá řada prováděcích vyhlášek jejichž součástí jsou návrhy na opatření jak snížit energetickou náročnost v budovách a jejich technologických zařízeních.   

 

Proč se nyní prezident rozhodl novelu zákona, který již ušetřil  nemalé finanční prostředky nepodepsat?

 

Jedná se  zřejmě o dílčí, pro veřejnost kontroverzní, část zákona §6, který řeší problematiku energetického štítkování budov.

 

Přestože tento paragraf vychází z ustanovení  směrnice  Evropské unie a navazuje na předchozí vyhlášku č. 148/2007 o energetických štítcích, která se využívala zejména pro nové stavby a prokázání jejich nízké potřeby (spotřeby) paliv a energie,  rozšíření na všechny stávající budovy i občanské vybavenosti se stává trnem v oku, zejméma v současné době národohospodářského útlumu. 

 

Je spodivem,  že obdobný  návrh na periodické roční audity komínů  v ceně cca  800 Kč za  1 komín (s jedním slopouchem (otvorem)) v rodinném domě  prošel rukama pana prezidenta bez povšimnutí. 

 

Narozdíl od "auditu" komínů s jednoletou platností, průkaz energetické náročnosti bude platit 10 let a jeho pořizovací hodnota na celý RD nikoliv na jeho malou část(1 komín) se bude pohybovat v částce  od 3 000 do 5 000 Kč (do 120m2 zastavěné plochy a 3 podlaží), což je ve srovnání s kontrolou komínů zanedbatelná částka, neboť za 10 let každý majitel RD  se dvěma komíny zaplatí  10*1600 Kč tj 16 000 Kč. 

 

Náklady na realizaci průkazu energetické náročnosti budou jsou tedy více než o 1/3 levnější než kontoly komínů, které se již dávno realizovali a pamětnící ví, že tuto kontrolu, například na českých dědinách, realizovali hačiči (požárníci)  a to zcela zdarma. 

 

Je třeba ji uvědomit, že písmeným dokumentem o provedné kontrole komínu neušetří  majitel RD žádné peníze, jen získá písemný doklad pro pojišťovnu v ceně 800 Kč, který se připojí k ceně  dříve platnoé účtenky za prohlídku a vyčištění komína. Každý občan a majitel RD nebo firmy  při správné realizaci  průkazu energetické náročnosti budovy může ušetřit až  10, ale  i  100 tisatisícové  částky   při 50  -  letém  energetickém provozu RD.  Mezi veřejností se také množí  názory,  že PENB  je nadbytečným dokladem při ochraně kupujícího nemovitost,  aby si nepořídil starší nebo nový byt nebo RD, který se ukáže při budoucím provozu jeko  energeticky i finančně, při stále rostoucích cenách paliv a energie, náročný.

 

Laici tvrdí, že si stačí  vyžádat faktury o spotřebě paliv energie a vody a každý občan si posoudí zda je kupovaná nemovitost energeticky náročná.

Ale ruku na srdce. Na závěr článku si položmě otázku,  kolik občanů ČR si  faktury vyžádá a kolik z nich je schopno si posoudit, ve vztahu k jiným budovám, které nejsou například zateplené nebo jsou zateplené nedostatečně,  zda právě jejich nemovitost je energeticky hospodárná tedy splňuje-li v klasifikaci C - RD s vyhovující spotřebou energie  alespoň do 142 kWh/m2 a rok,  nebo u bytů  vytápěných z CZT  max 0,48 GJ/m2/rok pro vytápění a  0,18 GJ/m2/rok pro ohřev teplé vody?

 

Diskuze: Prezident nepodepsal zákon o hospodaření energií
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 21.8.2012 08:51
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 21.8.2012