Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
Elektřina

Nezákonné (tzv. černé) odběry elektřiny skutečnost nebo fikce?

vedení vvn 11_07
vedení vvn 11_07
Na počátku 21. století se zdražováním ceny elektřiny se objevuje nový nešvar moderní doby " Krádeže elektřiny" Avšak ne vždy musí být za poškozením plomby měřícího zařízení  Zlý úmysl poškodit dodavatele elektřiny. Dodavatelé se chrání a snaží se krádežím zabránit.  Například firma ČEZ se rozhodla vzít spravedlnost razantně do svých rukou  a  tak se téměř denně dozvídáme o  tvrdých způsobech  řešení nápravy. 

Všechny případy se podobají jako vejce vejci. Pán či paní po příjezdu na nemovitost zjistí, že mu světla nesvítí, motory se netočí, lednička je vyteklá, potraviny zkažené.

 

Po otevření elektroměrového rozvaděče je čeká nemilé překvapení: "Místo elektroměru prázdné místo" a lísteček s telefoním číslem, na které když zavolá, zjistí u svého dodavatele elektřiny ČEZu, že elektroměr měl údajně odtrženou plombu a tedy odebírali elektřinu na černo nebo-li černou elektřinu.

 

Pán na druhé straně telefonu pozve postiženého do kanceláře na ulici Smetanova 3 v Jablonci nad Nisou. Po příjezdu na místo většina pozvaných zjistí, že stojí před budovou bez signalizačního zařízení, bez informační služby. Po zavolání z telefonu na předem známé číslo, se dveře komplexu otevřou. Dlouhé chodby uvnitř jsou lemovány ozbrojenou stráží v černých uniformách a střeženy kamerovým systémem. Po příchodu do kanceláře vyšetřovatele je postiženému sděleno, že dluží dodavateli elektřiny (ČEZu) jistý obnost peněz například 100 000,- Kč. Pokud je odběratel elektřiny například důchodce, takové sdělení mu může způsobit i infarkt. Pokud se odběratel brání, bývá mu obvykle částka snížena například na polovinu. Pokud u sebe zrovna nemá zákazník tolik peněz, je dohodnuta druhá schůzka. Na ní může číhat opět překvapení ve formě navýšení dohodnuté splatné částky.

 

Pokud se odběratel bude zdráhat s placením, hrozí mu vězení nebo pokuta až dva milióny korun. Většina odběratelů, byť nevědoma si porušení, či odtržení plomb, desetitisícové a statisícové pokuty ráda zaplatí, neboť atmosféra nejistoty či strachu odběratele snadno přemůže.

 

Infoenergie.cz poctivým zákazníkům ČEZu radí, pokud si nejste vědomi jakéhokoliv porušení plomb elektroměru, který je umístěn na veřejném místě, nevolejte na uvedené číslo a nejezděte do Jablonce nad Nisou, ale bezprostředně volejte zákaznickou linku ČEZu a oznamte poruchu na elektrickém zařízení. Dodavatel je povinen Vám podle zákona dodávku elektřiny obnovit. Pokud povolaný technik zjistí, že Vám chybí elektroměr, trvejte na sepsání protokolu o odcizení elektroměru. Elektroměr je majetkem distributora např. ČEZu a při jeho zrátě tak jako odběratele obviní z poškození plomb, mohou obvinit i z odcizení a poškození elektrického měřícího zařízení. Dále povolejte nezávislého revizního technika elektro a požádejte jej o přezkoumání elektrického zařízení za účelem prokázání černého odběru. Pokud revize neprokáže černý odběr elektřiny, zvolte si právního zástupce, který Vás bude zastupovat při jednání s ČEZem. Souběžně však si vyberte nového dodavatele elektřiny, který Vám může pomoci s řešením krizové situace lépe než Vy sami.

 

Rady na závěr:
  1. Pokud Vám doposud nebyl elektroměr odebrán a máte elektroměr umístěný na  veřejně přístupném místě zkontrolujte a zdokumentujte fotografiemi za přítomnosti svědka své elektroměry a hlavní jističe, pojistky a zda je máte zaplombovány.
  2. Neváhejte a zabezpečte si elektroměrové rozvaděče tak, aby se k elektroměru nikdo bez Vašeho vědomí nemohl dostat - nespoléhejte na elektrotechnické zámky rozvodnic a instaluje zámky vlastní - rozvaděč je většinou Vaším vlastnictvím! Pokud rozváděč někdo násilně otevře bez vaší přítomnosti, ined volejte policii ve věci poškození majetku.
  3. Každá elektroměrová rozvodnice na věřejně přístupném místě má pro odečet  průhledítko a pokud nemá, doporučujeme jej zřídit. Odběratel v době nepřítomnosti na nemovitosti v době odečtu má také právo nahlásit stav elektroměru dodavateli  elektřiny  samostatně.
  4. Zrušte černé odběry. Nespoléhejte na to, že se na ně nepříjde nebo, že nebudou  oznámeny.   Odběrem černé elektřiny  nehospodaříte, ale naopak, jak je vidět z uvedeného příkladu, můžete velmi vysoké částky zaplatit na penále.
  5. Hospodařte elektřinou dle zásad hospodárného provozu, sjednejte si optimální sazby elektřiny, volte hodnotu hlavního jističe dle skutečných potřeb a doby provozu elektrických zařízení a spotřebičů.

 

Pravopisné kolektury    Ing. Lenka Koželková  

Diskuze: Nezákonné (tzv. černé) odběry elektřiny skutečnost nebo fikce?
2008-08-07 13:38 Pavel Kritika

  Poslední aktualizace: 9.6.2008 16:02
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 1.4.2008