Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
ElektřinaELEKTROTECHNICKÉ KURIOZITY

13 000 V v domovních zásuvkách místo 230V

Dne 6. července 2007 se podařil zatím neznámým "elektrotechnickým vtipálkům" životně a požárně nebezpečný kousek. Vtipálci se snažili odcizit v Hrádku - Tedražicích elektrotechnický materiál na sloupové trafostanici vysokého napětí 22/0,4 kV.

Při realizaci této nekalé, nebezpečné činnosti se podařilo elektrotechnickým expertům přepojit vo diče nízkého napětí (nn) 230 V (voltů) na napětí vysoké (vn) 22 000 V. Lidem v domech v blízkosti trafostanice tak v pátek kolem šesté hodiny večerní "poslali" do elektrických zásuvkových a světelných obvodů konstruovaných na nízké napětí 400/230 V AC(střídavých) voltů 13 tisíc.

 

" Pokud by v té chvíli některý z obyvatelů držel v ruce např. mixér nebo jiný elektrický spotřebič, tak by ho nebezpečná výše napětí proražením izolace mohla vážně ohrozit na životě," potvrdil to mluvčí ČEZ pro západočeský region Martin Sobotka.

Patnáct tisíc voltů bylo zavlečeno do třech domů, které jsou z této trafostanice napájeny.
Chalupář, obyvatel jednoho z domů, v páteční červencový podvečer r. 2007 ohlásil na dispečinku firmy ČEZ nenávratné poškození veškeré elektroniky, která byla připojena na elektrické obvody o napětí 13 000V. "Díky jeho oznámení elektrotechničtí odborníci distribuční firmy zjistili co se vlastně stalo." Také další obyvatelé nahlásili poškození svých elektrických spotřebičů.

 

Mimo venkovských stavení byly na trafostanici připojeny i rozvody dvou vodáren, kterým vyhořely rozvodné skříňě.

 

Elektrické rozvody v domech jsou většinou konstruovány na rozvod provozního střídavého napětí 500 až 750 V. Přepětím o hodnotě 13 000 V může být také porušena jejich izolační pevnost a rozvody se budou muset kompletně vyměnit. To tvrzení však může potvrdit nebo vyvrátit až důkladná revize elektroinstalace.


Podle mluvčího distribuční firmy ČEZ se museli "elektrotechničtí lupiči" v trafostanici vyznat, jinak by se jim nepodařilo provést odborné přepojení primární a sekundární strany transformátorů. "Musel to být někdo, kdo trafostanici už někdy obsluhoval neboť laik by nedokázal trafostanici odstavit z provozu a přepojit vodiče na vyšší napětí a zase znovu zapnout." Nebo se také mohlo jednat o naprosté laiky, kteří přepojení provedli díky neznalosti.

V ohrožení života však byli i samotní pachatelé pokud se nejednalo o pracovníky rozvodných závodů či zkušeného elektrotechnika neboť, "Pro manipulaci s elektrickým zařízením pod napětím mají kvalifikovaní elektromontéři potřebné ochranné pomůcky i kvalitní nářadí a jsou neustále ve spojení s dispečinkem," konstatoval mluvčí ČEZ . Pro každou manipulaci na vysokém napětí musí být vystaven tzv. příkaz B . Jedná se o formulář, ve kterém jsou zapsané všechny manipulační úkony a bezpečnostní opatření.

Jako první k případu dorazili policisté z nedalekého Kolince. Poté, co zaměstnanci ČEZ upozornili, že jde o velmi závažný čin, přijela na místo také kriminálka z Klatov.

Policie se k případu vloupání do trafostanice a neoprávněné manipulace zatím nechce vyjadřovat. "Zatím vám nemůžu říct více podrobností," uvedla mluvčí policie z Klatov. O tom, zda se jednalo o úmysl nebo pouze náhodu či nedbalost při opravě prokáže až následující policejní vyšetřování.

 

Diskuze: 13 000 V v domovních zásuvkách místo 230V
2007-08-16 10:24 ivana.tesarova Jak se bránit?

  Poslední aktualizace: 28.8.2007 19:48
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 10.7.2007