Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
ElektřinaOBCHOD S ELEKTŘINOU

Zdraží energetická burza nájmy, výrobky a služby?

Práce na vvn
Práce na vvn
Blíží se termím otevření přesunuté energetické burzy v Praze, který se předpokládá k polovině července r. 2007. Tato burza byla zřízena zejména z důvodu větší transparentnosti tvorby ceny elektřiny a k usnadnění přístupu zahraničních obchodníků k levné české elektřině.

 

Na internetových stránkách se vedou na toto téma mnohé diskuse. Je třeba si uvědomit, že koncovým spotřebitelům neprodává elektřinu energetická burza, ale obchodník s elektřinou, a elektřinu do firmy, do domu či do bytu "doveze" distributor. Nelze očekávat, že by distributoři či obchodních prodali elektřinu levněji než ji na burze nakoupí. Je pravděpodobnější, že k cena na burze přidají své režijní náklady + přiměřený zisk, který v ČR činí cca 30%.

V praxi to dnes může vypadat i následovně: Odběratel si uzavře smlouvu s novým distributorem a dodavatelem, ale nadále mu ve skutečnosti fakturuje stávající distributor a dodavatel. Takže se naskýtá otázka jak je to možné, že nefakturuje nový dodavatel? Jak potom získá peníze za prodej koncovému zákazníkovi dodavatel který s ním uzavře smlouvu? Přefakturuje mu je stávající distributor či obchodník? Tyto podivné transakce jistě vedou k zamyšlení každého zájemce o změnu svého distributora či dodavatele.

Naskýtá se otázka jedna z nejdůležitějších. Na koho se obrátí konečný spotřebitel při výpadku elektřiny na svého dodavatele nebo svého distributora? Logické by bylo obrátit se na toho, kdo mu elektřinu dodá tedy na DODAVATELE. Pokud spotřebiteli do firmy, domu, bytu elektřina "neproudí" měl by dodavatel zajistit aby byla zjednána náprava. Obchodníci s elektřinou však nemají většinou žádné elektrotechnické opráváře. Těmi disponuje většinou stávající distributor elektřiny. Tak se snadno může stát, pokud nebude moudrý spotřebitel tuto klauzuli mít ošetřenu písemně ve smlouvě, že zůstane na delší dobu bez elektřiny a nebude mu mít kdo zaplatit vzniklé škody (například v létě vyteklé ledničky, zkažené potraviny v zimě může být bez tepla a teplé vody). Potom mu nezbude nic jiného, něž se obrátit s prosbou o opravu na svého původního distributora, který má potřebné kapacity avšak tyto opravy již bude muset konečný spotřebitel zaplatit, neboť nebude mít s původním distributorem smlouvu ani na dodávku ani na distribuci a Právo vypovězením smlouvy padají všechny povinnosti původního distributora i dodavatele vůči spotřebiteli. Na změnu dodavatele či distributora elektřiny má podle energetického zákona konečný spotřebitel prozatím 1x ročně.

 

V souvislosti se vznikem energetické burzy jistě napadne každého logická otázka:

"Zvýší komoditní burza cenu elektrické energie?"

Na tuto otázku odpovídají autoři energetické burzy následujícím vyhýbavým způsobem na svých stránkách:

Komoditní ENERGETICKÁ burza není nástrojem na snižování či zvyšování ceny elektrické energie, ale na její transparentní tvorbu. Právě nově vzniklý transparentní trh s elektřinou prověří, zda-li je současná cenová politika ČEZu a dalších výrobců a distributorů odůvodnitelná.

 

A jaká je skutečnost? V současné době je na evropském trhu s elektřinou elektrické energie nedostatek. Stačí se opřít v křesle a rozhlédnou se po své firmě, domácnosti a zcela nekriticky si přiznat že se vybavujeme stálě větším počtem méně či více energeticky náročnějšími elektrickými spotřebiči. Z toho lze usuzovat, že spotřeba elektřiny stoupá a neklesá. Z evropských zkušeností z posledních let také vyplývá, že většina energetických zdrojů postupně zastarává a nové, se díky přísné emisní politice EU nestaví.Tato skutečnost v blízké budoucnosti musí zákonitě vést k nedostatku elektřiny na trhu. Čím bude elektřiny méně tím více poroste její cena. Bohužel dnes již neplatí ani množstevní slevy tak jak tomu bylo v energetice dříve. Platívalo pravidlo čím větší odběr tím nižší cena. Stačí se rozhlédnout při cestě autem po dálnici po cenách pohoných hmot. Je zajímavé že přestože tyto benzínové pumpy mají nejvyšší odběr pohoných hmot mají většínou nejvyšší cenu na rozdíl od benzínové pumpy v malé dědině, která musí držet ceny nízko aby vůbec nějaký automobilista si přijel natankovat a odběry mají tyto pumpy jistě poměrně nižší než dálniční čerpadla. Obdobnou situaci lze tedy očekávat i na trhu s elektřinou. K nárůstu ceny elektřiny na burze povede nesporně i ten fakt, že cena elektřiny je v současné době na konci tabulky evropských států v cenách elektřiny. Proto by mohlo dojít na energetické burze k situaci, kdy zahraniční spekulanti ze zemí kde je nedostatek elektřiny budou nakupovat elektřinu na české burze levně a draho ji prodávat v zahraničí. Zbude potom dost levné elektřiny pro české zákazníky nebo bude český zákazník kupovat drahou elektřinu ze zemí bývalé evropské 15? Aby tomu tak nebylo a zahraniční obchodníci českou elektřinu nevykopupili musí zákonitě elektřina zdražit na ceny obvyklé v západních zemích a to velmi rychle. Jinak by mohl na českém trhu být elektřiny nedostatek. Ale na pravdivou odpověď si budeme muset nějakou dobu počkat neboť na tyto a další otázky nám odpoví až následující roky praxe.

Co je však zřejmé již nyní? Pokud zdraží elektřina je třeba počítat ze zvýšením cen nájmů, výrobků i služeb.

 

 

 

 

 

Diskuze: Zdraží energetická burza nájmy, výrobky a služby?
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 28.8.2007 19:38
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 27.6.2007