Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
ElektřinaOBCHOD S ELEKTŘINOU

Stát potápí zelenou energii

Česká republika se bez respektování ekonomické reality zavázala, že do roku 2010 bude vyrábět osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Stát proto nařídil přes Energetický regulační úřad zvýšit výkupní ceny této energie. U biomasy z 0,9 na 2,5 koruny za kilowatthodinu. Energetický zákon pak ukládá distributorům povinnost výkupu energie z obnovitelných zdrojů.

Na takto připravenou dotaci dopředu reagovala společnost ČEZ. Začala přidávat do uhlí v elektrárně Hodonín dřevní štěpku a chystá se za stát splnit celý závazek zavedením podobných opatření i v dalších elektrárnách.

Stát nebude muset nic platit a limit splní ještě dříve než v roce 2010. Zdá se, že státní mašinérie vymyslela geniální řešení problému, na který jiné státy musely vynaložit obrovské prostředky.

Garantovaná výkupní cena elektrické energie z biomasy byla odůvodněna vysokými náklady na pořízení zdroje. Má sloužit k splácení drahých investic u nových zdrojů, ne ke zvýšení zisku ČEZ. Přimíchávání biomasy, převážně dřevní štěpky do uhlí ve stávajících elektrárnách je investičně málo náročné - na rozdíl od výstavby nových tepláren, případně elektráren.

Uhelné elektrárny využijí pouze čtvrtinu energie obsažené v biomase, většina tedy jsou ztráty! Naprostá většina takto spálené biomasy shoří bez efektu.

Pokud ČEZ svůj záměr uskuteční v plánovaném rozsahu, spálí přes milión tun za rok, čímž způsobí šok na trhu s biomasou. Už pouhé zkoušky v Hodoníně zvýšily cenu dřevní štěpky o 30 procent a dalších 20 se čeká do konce roku.

Trh s biomasou je uzavřený, produkce se rovná spotřebě. Spotřebiteli jsou papírny, výrobny dřevodesek, briketárny a teplárny na biomasu. Producenty jsou naopak pily, dřevozávody a v nepatrném množství se štěpka záměrně vyrábí z odpadního dřeva. Zvýšení produkce je možné pouze pěstováním biomasy pro energetické využití, ale to je dlouhodobý proces, na který zatím není hotova legislativní příprava. První sklizeň může být až za pět let.

Na prudké zdražení štěpky doplatí výrobci papíru, dřevodesek, nábytkáři, výrobci briket a pelet i více než osmdesát, povětšinou komunálních tepláren. Zelenou energii zaplatí občané a zisk zůstane ČEZ, který energii vyrobenou za desítky haléřů prodá distribučním společnostem za nařízenou cenu 2,5 koruny. Distributoři si vysokou nákupní cenu vykompenzují v celkové prodejní ceně.

Akce ČEZ je namířena především proti komunálním teplárnám, které buď zkrachují, nebo budou dotovány obcemi ještě více než dosud.
V Bystřici nad Pernštejnem je v provozu největší a nejrentabilnější komunální teplárna na biomasu v republice. Zdvojnásobením ceny suroviny by se dostala do ztráty a nebyla by schopna splácet půjčku státu. Musí proto přehodnotit záměry s biomasou. I další subjekty (briketárny, kompostárny, biogenerátory) se musí obrátit na stát, aby se změnou na trhu zabýval.

Stát se ke zpracovatelům štěpky zachoval nefér, skoro to vypadá, že akce je v režii ČEZ. Komunální teplárny nejprve stát finančně podpořil a nyní je bezohledně ruku v ruce s ČEZ potopí.

Ovšem stát ušetří další dotace do obnovitelných zdrojů z biomasy, protože jejich výstavbu na základě reality rád každému rozmluvím. Vždyť s Ministerstvem životního prostředí se není možné dohodnout ani na jednoslovné novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která brání zemědělcům, aby začali dřevní štěpku na nevyužívané půdě pěstovat.

Autor, Josef Novotný senátor za Sdružení nezávislých, je starostou Bystřice nad Pernštejnem

Zdroj: www. ihned.cz

Diskuze: Stát potápí zelenou energii
2006-08-16 01:41
2007-01-14 17:03 BERUŠKA energie

  Poslední aktualizace: 4.7.2007 11:07
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 31.5.2004