![]() |
|
Kogenerační jednotkyKogenerační jednotka. Mnozí čtenáři našeho portálu již se s tímto nezvyklým názvem setkali. Pro ty, kteří neznají pojem KOGENERACE uvádíme, že tímto sloven se v technickém žargonu označuje výroba dvou forem energie z jednoho druhu primárního paliva. V tomto článku je popisována teplárna vyrábějící současně tepelnou a elektrickou energii nejčastěji ze zemního plynu, propan-butanu nebo bioplynu. Při slově teplárna se mnohým čtenářům jistě vybaví v paměti areál často s velkým počtem budov a odvodem spalin do ovzduší pomocí vysokého komína. Toto však u kogeneračních jednotek neplatí. Například teplárna o elektrickém výkonu 22 kW a trvalém tepelném výkonu cca 40 kW je zařízení, které i s obslužným prostorem nezaujímá plochu větší než 4m2.
Tato teplárna označovaná odborným slovem kogenerace má dvě základní části.
Tento typ kogenerační jednotky může být například použitý pro vytápění a přípravu teplé vody ve větších rodinných domech s vyšším odběrem teplé vody v letním například pro ohřev bazénové vody s možností prodeje vyrobené elektřiny do rozvodné sítě. Podle zákona 458/2000 Sb. má dodavatel elektřiny povinnost přebytečnou elektrickou energii odkoupit. Kogenerační jednotka je také vhodná pro výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu v nemocnicích, hotelích, bazénech, školách s bazénem, menších průmyslových výrobnách, zemědělských podnicích, čističkách odpadních vod apod. s možností využití odpadního tepla.
Kogenerační jednotka je konstrukčně řešena s umístěním spalovacího motoru a generátoru na společném základovém rámu. Tyto základní prvky doplněné o potřebné příslušenství jsou umístěny pod protihlukovým krytem. řídící panel jednotky je snadno přístupný a digitální zobrazovací jednotka ukazuje všechny potřebné provozní informace, ke kterým například patří: vyrobené množství elektřiny, provozní hodiny jednotky, výstupní teplotu spalin do komína, výstupní teplotu vody dodávanou do systému ústředního vytápění a další důležité technické údaje. Pro ochranu zařízení jsou v jednotce instalovány elektrické ochrany ke kterým například patří:
Výše uvedené elektrické ochrany, spolu s technologickými ochranami spalovacího motoru v případě poruchy umožňují samočinné odstavení soustrojí z provozu a uzavření přívodu paliva. Spouštění a odstavování kogenerační jednotky z provozu je realizováno pomocí prvotního elektrického impulsu vyslaného například Hromadným Dálkovým Ovládáním (HDO) časovým spínačem, modemem.
Instalace výrobní jednotky tepla a elektřiny Podmínkou instalace ,kogenerační teplárny TEDOM M 22 je přípojka zemního plynu, bioplynu nebo jiného zdroje paliva pro spalovací motor. Tlak v plynovém řádu je libovolný, minimálně nulový přetlak. Vyšší tlak je použitím vhodného redukčního ventilu upraven na nulový přetlak. Plynový rozvod musí být dimenzován na průtok min. 10 m3. h a musí být ukončen uzavíracím ventilem.
Praktický postup realizace elektrické přípojky.
Obdobný postup je nutné volit i v případě realizace plynové přípojky a připojení jednotky ke stávajícímu systému otopné soustavy s výjimkou jednání na plynárně, elektrárně a Inspektorátu Bezpečnosti Práce (IBP).
Připojení jednotky k otopnému systému Je v praxi provedeno nejčastěji ocelovými bezešvými trubkami, které musí být ukončeny uzavíracími ventily ( například kulovými a opatřeny teploměry respektive měřičem vyrobeného tepla (kalorimetr). Veškeré parametry kogenerační jednotky jsou ověřeny dvouletým zkušebním provozem. Je třeba si uvědomit že Vám bude dodavatelem elektrické energie účtována platba, i když ze sítě dodavatele nebude do objektu dodána žádná elektřina. |
|||||||||||
Poslední aktualizace: 22.1.2004 21:56
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na infoenergie@azol.cz ® Henergie 22.1.2004 |