![]() |
|
Bezpečná obsluha elektrických zařízení osobami bez elektrotechnické kvalifikaceZákon č. 458/2000 Sb. definuje elektrická zařízení jsou elektrotechnická zařízení určená pro výrobu, přenos, přeměnu, rozvod a užití elektrické energie, zahrnuje všechny zdroje elektřiny.
Lidé elektrické zařízení projektují, instalují a provozují. Jedná se o činnosti, které musí být realizovány proto aby elektřina mohla lidem bezpečně a dlouhodobě sloužit. Jednotlivé činnosti realizované na elektrickém zařízení se rozdělují do dvou základních činností, kterými jsou práce na el. zařízení a obsluha elektrických zařízení.
Práce na el. zařízení bez napětí se považuje práce (činnost vykonávaná za pomocí nástroje) popřípadě jeho část na které se pracuje, je odpojeno od napětí nebo práce v místě, které je oddělené od živých částí pod napětím kryty chránícími před úmyslným dotykem tyto práce mohou vykonávat osoby poučené. Osoby znalé a osoby znalé s vyšší kvalifikací mohou pracovat na elektrickém zařízení bez napětí samostatně.
Obsluhou elektrických zařízení se rozumí lidské činnosti spojené se provozem elektrických zařízení. Jako příklad lze uvést zapínání a vypínání elektrických okruhů;lokální, dálkové nebo centrální ovládání, regulování, monitorování, čtení dat trvale instalovaných přístrojů, prohlídky elektrických zařízení apod. Při obsluze se osoby obsluhující elektrické zařízení zásadně dotýkají jen těch částí el. zařízení, které jsou k tomu určené například vypínače, spínače, ovladače apod.
Obsluhovat elektrická zařízení mohou, při dodržení elektrotechnickými odborníky mimo elektrikářů také osoby bez elektrotechnické kvalifikace tzv. laici. Pro tyto osoby stanovili elektrotechničtí odborníci hlavní zásady pro bezpečnou obsluhu a zacházení s elektrickými předměty a zakotvili je v ČSN 33 3110. Problém je, že následující legislativa odzávaznila technické normy a tak pokud tato norma není investory, zanesena do smluv není dodržování zásad bezpečnosti závazné.
Norma rozděluje elektrická zařízení používaná osobami bez elektrotechnické kvalifikace do 3 skupin:
Skupina A, která obsahuje: elektromechanické a elektrotepelné spotřebiče pro domácnost a podobné účely, elektromechanické a elektrotepelné ruční nářadí. přístroje spotřební elektroniky, zařízení pro elektrické vytápění prostorů obytných budov všeho druhu, elektrické kancelářské stroje, osobní počítače a jejich příslušenství, elektrické a elektronické hračky a hry, pracovní a stavební stroje malé mechanizace a elektrické nářadí.
Skupina B elektrické a prodlužovaní přívody k elektrickým spotřebičům.
Skupina C elektroinstalační materiál a elektrické regulační zařízení používaná v domácnostech jako součást elektrické instalace, elektrické svítidla pro pevné připojení a připojení pohyblivým přívodem, do působnosti této normy patří také pevné elektrické instalace v bytových jednotkách a společném příslušenství budov bytové výstavby, počínaje měřením (elektroměrem a to včetně rozvodnic a rozvaděčů).
Přesto většina uživatelů a provozovatelů el. zařízení chce svá zařízení obsluhovat bezpečně aby nedošlo k úrazu el. proudem nebo požáru a proto by měla projektová dokumentace, přestože to není stanoveno vyhláškou o projektové dokumentaci staveb obsahovat základní informace pro bezpečnou obsluhu el. zařízení a revizní technici by měli kontrolovat její umístění na přístupném a viditelném místě například u hlavních rozváděčů. Součástí revizní zprávy by mělo být ustanovení, že obsluha byla poučena o zacházení s elektrickým zařízením při provozu, neboť revizní technik je jediná osoba, která může při revizi toto poučení za příslušný honorář realizovat.
Pokud je elektrické zařízení budou obsluhovat osoby bez elektrotechnické kvalifikace musí na toto pamatovat již projektant v návrhu elektrického zařízení i montážní firma při jeho instalaci a to dodržením následujících podmínek
Poznámka: Živou částí elektrického zařízení se rozumí materiály, které jsou určené k vedení elektřiny. Neživou částí se rozumí části elektrických předmětů, které za provozu nejsou určeny k vedení elektřiny, ale při poruše například poškození izolace nebo snížení izolační pevnosti na nich může být životu nebezpečné dotykové napětí.
Jmenovité bezpečné výstupní napětí zdroje nesmí být vyšší než 25V pro střídavý
Elektrické zařízení v prostorách, ve kterých je budou provozovat a obsluhovat osoby bez elektrotechnické kvalifikace se smí používat jen v prostředí, pro které bylo konstruováno. Toto prostředí musí být uvedeno v průvodní dokumentaci. Podle legislativních změn se prostředí nazývá vnější vlivy a stanovuje protokolártně se podle ČSN 33 2000-3.
Pokud obsluhuje osoba bez elektrotechnické kvalifikace také elektrické zařízení v elektrorozvodné skříni odborně nazývané rozváděč nebo rozvodnice, kterou smí otevřít, musí tomuto požadavku vyhovovat i zařízení a předměty uvnitř skříně.
S každým elektrickým zařízením určeným k užívání osobami bez elektrotechnické kvalifikace musí být dodána průvodní elektrotechnická dokumentace, která mimo náležitosti stanovených v předmětových normách musí obsahovat všeobecné poučení o správném a bezpečném využívání elektrické energie a elektrického zařízení. Průvodní technická dokumentace musí být dodávána současně s elektrickým zařízením určeným laikům a tvoří nedílnou součást dodávky.
Následující poučení o správném a bezpečném užívání el. energie při používání el. instalace laiky v bytových jednotkách a společném příslušenství budov bytové výstavby musí být předáno odběrateli nejpozději při uzavření dohody o odběru elektrické energie.
Poučení obsluhy elektrického zařízení zejména obsahuje:
Místo umístění hlavního vypínače, jističe,
vypnutí a zapnutí zařízení,
Průvodní technická dokumentace výrobků musí obsahovat alespoň:
a) údaj o druhu prostředí podle ČSN 33 0300, nebo podle ČSN 33 2000-3 ve kterém smí být spotřebič umístěn, provozován a udržován
Poučení o správném a bezpečném užívání elektrické instalace v bytových jednotkách a společném příslušenství budov bytové výstavby musí obsahovat: a) jednopólové schéma rozvodnice, rozváděče
b) základní údaje o rozvodné soustavě (napětí, kmitočet) Poučení o správném a bezpečném užívání el. instalace v bytových jednotkách a společném příslušenství budov bytové výstavby musí také obsahovat upozornění na zakázanou činnost v dosahu elektrického zařízení například následující zákazy: - instalování a upevňování antén, vedení nebo předmětu pod nebo přes el. vedení nebo v jejich blízkosti, nebo na stožáry vedení,
- přibližovat se k přetrženým vodičům el. vedení spadlým na zem a dotýkat se jich dále musí být uvedeno poučení o správném a bezpečném užívání elektroinstalace v rodinách s malými dětmi například je vhodné informovat rodiče, pokud již elektroinstalace neobsahuje zásuvky s ochranou proti vniknutí cizích předmětů, o možnostech využití zaslepujících zátek do zásuvek, které zamezí dětem přístup k živým částem "pod napětím".
V případech, kde to vyžadují normy či charakter elektrického spotřebiče, zejména v případech zvýšeného nebezpečí úrazu elektrickým proudem musí být výstražné upozornění ve smyslu této normy, nebo jeho část, umístěná přímo na spotřebiči nebo zařízení.
Výstražná upozornění musí být umístěna na vnější straně spotřebiče ve směru obvyklé obsluhy, nemají však být na spodní straně. Ve zvláštních případech je lze umístit i na jiném místě.
Stejný text výstražné zprávy musí být uveden také v návodu k obsluze.
Jednotný návod na obsluhu elektrických zařízení laiky není možné stanovit, neboť každé elektrické zařízení má vlastní specifika, technické i bezpečnostní parametry a požadavky, které je třeba v poučení dostatečně a srozumitelně popsat. proto článek uvádí alespoň základní informace, které lze k tvorbě konkrétního poučení využít.
|
|||||||||||
Poslední aktualizace: 14.1.2011 12:48
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na infoenergie@azol.cz ® Henergie 14.1.2011 |