Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
OZE

Dvě z nejvýkonnějších tepelných čerpadel v ČR vytápějí brněnskou Prefu

Ekologická tepelná čerpadla, dříve vytápějící jen rodinné domky, se stále více uplatňují v průmyslu. Důvodem jejich uplatnění jsou neustále stoupající ceny energií. A důkazem jejich schopností je i instalace dvou čerpadel v podniku Prefa Brno.

 

Velmi výkonná tepelná čerpadla pracují v brněnském podniku Prefa.  Dvě čerpadla Windex LXP 1604 ZH o celkovém výkonu 300 kW (tedy jako třicet čerpadel pro průměrně velký rodinný dům) od společnosti MasterTherm vytápí administrativní budovu o čtyřech podlažích a první podlaží tovární budovy. Josef Málek, zástupce společnosti Prefa Brno ke změně způsobu vytápění říká: „Doposud v areálu fungovalo dálkové vytápění přes naši výměníkovou stanici. Ta byla ve velmi špatném technickém stavu. Nechali jsme proto zpracovat studii na vytápění areálu několika různými způsoby. Ta ukázala, že nejvyšší provozní náklady jsou u dálkového vytápění, nejnižší při použití tepelných čerpadel, a to i přes podstatně vyšší vstupní investiční náklady." Josefa Málka doplňuje Marek Kraucher ze společnosti MasterTherm, která čerpadla dodala: „Systém vzduch - voda, který byl pro tuto instalaci vybrán, je z daných možností ekonomicky i investičně nejlepší. V případě instalace čerpadla země - voda s odebíráním tepla pomocí kolektoru bylo by nutné mít velmi rozsáhlý pozemek. Pro energii získávanou z vrtů by muselo být vyhloubeno několik vrtů o celkové hloubce 4000 metrů. Při ceně 800 - 900 korun za metr vrtu by náklady velmi vzrostly," Marek Kraucher dodává. Dalším kladem tohoto čerpadla je kromě příznivé ceny i jednoduchá instalace a kompaktní konstrukce, díky které jsou všechny součástí čerpadla pohromadě. Pozitivní je i to, že toto čerpadlo Windex samo funguje až do teplot -18 stupňů Celsia.

„Celková instalace a montáž čerpadla, zahájené koncem roku 2006, trvala tři týdny," říká Zdeněk Plesník ze společnosti Separa Eko, která čerpadla instalovala. „Součástí zakázky byla ale i celková rekonstrukce otopného systému, takže realizace trvala celkem tři měsíce," upřesňuje. Na montáži se podíleli čtyři pracovníci, což dokazuje, že není o tolik složitější než u rodinných domů.

Jakmile společnost Prefa vyřeší využití a osazení druhého podlaží výrobní haly, bude výkon tepelných čerpadel zvýšen na celkových 500 kW. Čerpadlo, které bude nově dodáno, je určeno k vytápění druhého podlaží tovární budovy.

 

Zkušenosti průmyslu s tepelným čerpadlem

O tom, že se čerpadlo bezpochyby vyplatí, svědčí i porovnání nákladů na vytápění v letech 2005/2006 a odhadu roku 2006/2007. Zatímco za první rok byly náklady na vytápění přes milion korun, o rok později budou tyto náklady necelého půl milionu. Celá investice, která činila více než milion a půl, by se tak měla vrátit do tří let.

Tato instalace tepelných čerpadel jinam, než do obytných domů, není první, kterou MasterTherm provedl. Jejich tepelná čerpadla používají například Český hydrometeorologický ústav Plzeň, přístav Piešťany a několik obchodních center. V březnu se k nim připojí i Lesy České republiky. Přestává tedy platit, že jsou tepelná čerpadla vhodná jen pro použití v rodinných domcích.

 

Autor  Copyright  04/2007:  Filip Procházka 

 

Diskuze: Dvě z nejvýkonnějších tepelných čerpadel v ČR vytápějí brněnskou Prefu
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 4.5.2007 09:38
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 2.4.2007