Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera
   
 

 
   
 

 

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 


OZE

!! POVINOST RECYKLACE slunečních fotovoltaických panelů
Od 1. ledna 2013 platí nová povinnost ekologické likvidace slunečních Fotovoltaických panelů a jejich komponent. Na základě zákona o odpadech mají provozovatelé solárních panelů povinnost zajistit recyklaci panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013.
 

Vyplatí se investovat peníze do výstavby sluneční elektrárny i v roce 2012?
Dotace na výkup elektřiny jsou nyní podporovány pouze do výkonu 30kWp a to jen na střechy nebo stěny budov. Otázkou je zda se tedy ještě vyplatí vůbec elektrárnu postavit.
 

Konkrétní úspora energie v bytovém domě při aplikaci termických slunečních kolektrorů
Praktický příklad výroby energie ze slunečního záření pro ohřev vody v bytovém domě v městě Orlová
 

Kam se obrátit,od 1.1.2013, se žádostí o výplatu podpor na výrobu elektřiny z FVE.
Změna principu a organizace pro vyplácení zelených bonusů pro výrobu elektřiny z FVE od 1.1.2013 zkomplikuje majitelům slunečních elektráren stávající situaci neboť po část roku budou muset výrobu dotavat z vlastních peněz a podpora nebude zahrnovat DPH.
 

Přide elektřina vyrobená ze slunce, větru a dalších OZE o státní finanční podporu?
Dne 14.12.2011 Ředitelství ERU sděluje všem výrobcům elektřiny, že možná elektřina z fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů energie přijde o státní podporu.
 

Porovnání výnosů z FVE v ČR a Itálii
Čeští investoři a výrobci FVE své kapacity stěhují více na jih a to například do slunné Itálie Důvod je prostý, fotovoltaika je nyní v Česku mrtvý obor, na Slovensku také pozvolna upadá.
 

Mohou sluneční elektrárny vyrábět elektřinu v noci?
Ano mohou. Důkazem je fotovoltaická elektrárna ve španělské Andalusii. Část celkové elektřiny vyrobené ve slunném dnu se akumuluje do soli a v noci se parogenerátoru vyrábí elektřina.
 

Kolik stojí v roce 2010 FVE na rodinný dům?
Elektrárnu na střechu rodinného domu o výkonu cca 5 kW lze v roce 2010 pořídit na "klíč" již za necelých 400 000 Kč. Doba návratnosti finančních prostředků činí 7 let.
 

Požár fotovoltaické elektrárny.
Fotovoltaické elektrárny jsou dnes v popředí zájmu veřejnosti. jednak pro to, že zabírají ornou půdu, jsou zdrojem vysokých příjmů, mohou být zdrojem rozpadu elektrizační soustavy. Avšak často se zapomíná na technická rizika např. požár.
 

Elektřina by mohla v roce 2010 zdražit více než o 20% říkají prognózy distributorů
Oranizacím i domácnostem mohou pomoci hledat optimalizaci spotřeb, jako jediné cesty k vykrytí schodku, energetičtí auditoři MPO ČR. Jednou z hlaních zásad je správně monitorovat a analyzovat spotřeby energie a vytipovat oblasti úspor.
 

$ Daně a cena elektřiny ze slunečních elektráren po roce 2010
Infoenergie dostává mnoho dotazů proč a co musí platit vlastník fotovoltaické elektrárny. V článku uvádíme souhrný přehled o požadavcích legislativy na účetnicví a přehled daní pro provozovatele slunečních elektráren.
 

Bude pokračovat výstavba fotovoltaických elektráren v ČR?
Určitě bude zejména tam, kde spotřebitelé uvažují s výstavbou elektrárny pouze pro vlastní spotřebu elektřiny a nebudou žádat o připojení do sítě. Další podrobnosti viz článek.
 

Zdražování solárních technologií bude pokračovat,
Všeobecně by měl platit známý ekonomický zákon, že čím více je vyráběno výrobků stejného sortimentu tím by měla klesat jejich cena. Jak se zdá, ve výrobě prvků pro fotovoltaické elektrárny to ekonomické pravidlo však neplatí.
 

Výkupní ceny elektřiny z FVE pro rok 2010
Ceny pro rok 2010 pro výkup elektřiny z fotovoltaických elektráren jsou vyšší než v roce 2009. Ale za cenu zvýšení distribuční položky OZE ve fakturách všech odběratelů elektřiny (Jedna skupina obyvatel ČR profituje na základě větší slupiny obyvatel ČR)
 

Mohla být Česká rebublika díky německým větrným elektrárnám bez elektřiny?
Česká republika byla v pondělí 10. a v úterý 11. listopadu 2008 jen drobounký krůček od energetické krize. Převalila se přes ni totiž elektrická " kritická vlna", která mohla v mezním případě způsobit i výpadek sítí - tzv. black-out.
 

Města i obce budují fotovoltaické elektrárny
Výroba elektřiny ze slunce začíná v ČR nabývat nebývalého rozmachu.Dle statistiky ERU je v současné době 11/2008 instalováno v ČR na 648 fotovoltaických elektráren a stále přibývají další. Do výstavby slunečních elektrárese začínají zapojovat obce i města
 

Elektrárna ve škole
Novým, netradičním způsobem získávat část elektřiny pro provoz školy se také rozhodli v Novém Lískovci v Brně. Na pronajatou, plochou střešní konstrukci školy realizační firma instalovala sluneční fotovoltaickou elektrárnu.
 

Aktuálně k výkupním cenám z FVE (25.2.2010)
Komentář k situaci s alternativními zdroji energie a výkupním cenám elektřiny
 

Elektrárna na letišti
Na brněnském letišti se staví fotovoltaická elektrárna za 1 700 000 000 korun o elektrickém instalovaném výkonu 20 MW.
 

Byznys, hobby a problém v oblasti FVE
Tato, dle názoru redakce infoenergie, zdařilá práce studenta liberecké Hospodářské fakulty Davida Pura poměrně přesně kvanifikující současné ekonomické parametry pro budoucí implementace FVE.
 

$ Obce si staví z důvodu bezpečnosti vlastní zdroje elektřiny
Fotovoltaická elektrárna na neuvěřitelně velké ploše 48 ha bude postavena do poloviny příštího roku na Moravě. Podrobnosti viz článek.
 

FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA 2,1 MW - ROZŠÍŘENÍ FVE v Dubňanech
Již téměř rok uplynulo od doby výstavby 1 etapy FVE (660kWp) v městě Dubňany na Hodonínsku. Na základě dobrých zkušeností byla zahájeny výstavba etapy 2 o výkonu 2 100 kWp, která se v průběhu září 2008 dokončuje.článek uvádí podrobnosti o stavbě
 

Investice do solární elektrárny ve slunné Itálii
Většině lidem, se zájmem o výstavbu elektrárny vyrábějící elektřinu jejíž zdrojem je slunce, je zřejmé, že čím intenzivnější bude tok sluneční energie tím více elektřiny sluneční elektrárna vyrobí. A proto je výhodné FVE postavit například právě v Itálii
 

Zatahují se mraky nad budoucností fotovoltaiky v Čechách?
Konec rozvoje solárních elektráren v ČR a další negativní informace o vývoji výroby el. v FVE se nyní dozvídáme z tuzemských médií. Stále častěji se hovoří o chystaném rapidním poklesu výkupní cen.Podle předběžných informací není však důvod k panice.
 

ČEZ v listopadu 2009 zahuje výrobu elektřiny ve slunečních elektrárnách.
V nejslunější oblasti ČR Hrušovansko spouší v listopadu 2009 státní energetická firma ČEZ a.s. jednu z nejvěšších slunečních elektráren v ČR.K uhrazení nákladů na výstavbu přispěl každý občan ČR placením poplatku OZE ve faktuře.
 

Revoluční technologie výroby elektrických slunečních panelů
O nanovláknech již toho bylo napsáno mnoho, ale doposud nikde nebyla publikována zmínka o jejich využití pro výrobu elektřiny ze slunce. Z revoluční technologií využití nanovláken pro výrobu elektřiny ze slunce přichází vývoj firmy ELMARCO.
 

Bude v CR stát největší sluneční elektrárna v evropě?
Projektový záměr vybudovat FVE o výkonu 66 MW na 100 hektarové ploše má firma "eEnegy" z Prahy. Elektrárna by měla být postavena v katastru města Hodoním v bývalém vojenském prostoru.Firma nabízí městu za udělení povolení 16 mil/rok.
 

Co je zelený bonus?
Jedná se o finanční částku, kterou obdrží každý vlastník obnovitelného zdroje energie jako finanční odměnu, za každou vyrobenou (vykoupenou) kWh elektřiny. Pro přiblížení uvádíme příklad prodeje elektřiny z fotovoltaické elektrárny.
 

$ Vzor stavebního povolení fotovoltaické elektrárny 4,5 MW
Článek uvádí odpověď na častou otázku stavebníků obnovitelných zdrojů: "Jaké informace obsahuje stavební povolení FVE.
 

$ Detaily FV flexibilní fólie a levné nosné konstrukce použitelné na střechách budov
Článek uvádí ve fotografiích praktickou instalaci levného, řešení nosných střešních konstrukcí FVE a nových, flexibilních technologií fotovoltaických krytin i s detaily výrobce.
 

Zástupci JMK a města Brna podpořili výrobu elektřiny ze slunce
Čelní představitelé JMK a města Brna se 19.6.2008 zúčastnili slavnostního zahájení provozu fotovoltatické elektrárny vybudované na střechách budov postavených v územních rozvojových zónách v Brně.
 

$ Bezpilotní letoun poháněla elektřina z fotovoltaických amorfních panelů
Letadlo poháněné elektřinou vyrobenou ve fotovoltaických panelech létalo v červenci 2008 ve výšce až 60000stop (cca 18 km) 82,5 h. Jedná se o nový rekord v oblasti letadel s el. pohonem jehož droj tvoří fotovoltaické panely.Podrobnosti viz čl.
 

$ Schéma připojení FVE do el. sítě
V článku najdou zájemci o stavbu FVE schéma přenosu vyrobené elektřiny v elektrárně do elektrické sítě.
 

Rodinná fotovoltaická elektrárna
O tom, že stavba fotovoltaické elektrárny nemusí být vždy záležitostí pouze velkých renomovaných firem, ale také může být pouze rodinnou záležitostí svědčí příklad z Jizerských hor.
 

$ Výrazné novinky a závěry z výstavy fotovoltaických systémů Intersolar 2008
Tradiční výstava Intersolar se konala popové jinde než v solárním městě Freiburgu, a to na novém výstavišti v Mnichově. Výstavě to určitě prospělo, je tu více prostoru a výstava byla přehlednější. Podrobnosti viz článek.
 

$ Kde postavit sluneční elektrárnu?
Se zvyšujícím se zájmem o výrobu elektřiny ze slunce a rostoucím počtem instalací FVE (fotovoltaických elektráren) se spřísňují podavky na jejich umístění. Proto informujeme čtenáře o originální možnosti umístění FVE a to mimo střechy, pole a luka.
 

Hasiči zdolávali větrnou elektrárnu.
Větrné elektrárny rostou v ČR jako "houby po dešti" Lze proto předpokládat, že v blízké či v daleké budoucnosti se při jejich opravách může přihodil lidské něštěstí - úraz elektrickým proudem, požár a pod. Cíle výcviku záchranářů uvádí článek
 

$ VE Břežany - "Ekonomické hodnocení výroby elektřiny"
Jak uvádí článek o větrných elektrárnách v Břežanech na Znojemsku jsou v lokalitě větrné farmy instalovány větrné elektrárny Vestas o výkonu 850 kW.Portálu o hospodaření energií www.infoenergie.cz se podařilo získat, úplné údaje o vyrobeném množství elekt
 

$ Vzor studie proveditelnosti pro realizaci OZE
Redakce www.infoenergie.cz pro registrové čteřáře připravila spolu se skupinou eneregických auditorů MPO-ČR hodnotný materiál,kterým je studie proveditelnosti pro fotovoltaický systém.V článku jsou uvedeny ekonomické analalýzy, energetický zisk a další
 

Nízkoenergetický dům Podolí
Projekt nízkoenergetické, plně ekologické budovy byl realizován v obci Podolí. Jedná se o experimentální dům, který předběhl dobu a obsahuje dnes všechny známé a prakticky využitelné OZE, snadno aplikovatelné na kterýkoliv rodinný dům
 

$ Solární podprsenka hit japonské módy r.2008
Fotovoltaické panely v krajině nebo na střechách budov, které vyrábějí elektřinu nejsou již dnes žádným překvapením. Vynalézaví japonští konstruktéři však překvapili solárním spodním prádlem a to solární podprsenkou.
 

$ Praktický postup investora při instalaci TČ se státní podporou
Článek uvádí, auditory a léty, osvědčený potup majitelů rodinných domů, chalup a bytů pro úspěšné získání státního příspěvku na instalaci obnovitelných zdrojů energie.
 

SFŽP informuje kolik energie vyrobí sluneční kolektory.
Na otázku: "Kolik energie vyrobí sluneční kolektory?" nejlépe odpoví foto informační tabule o výsledcích získávání tepla pro ohřev vody ze slunce, která je umístěná ve vestibulu budovy Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
 

Skleníkový e(a)fekt
V zahraničí jsou stále častěji publikovány nové rozbory dopadů rostoucího využívání biopaliv na životní prostředí.Ukazuje se,že pěstování biopaliv patří sice k nevyčerpatelným zdrojům energie, ale při jejich doporučení se neuvažovalo se zvýšenými emisemi
 

ČEZ rozšiřuje výstavbu větrných elektráren na jižní Moravě
Zatupitelstvo městyse Blížkovice (jižní Morava) se rozhodlo koncem roku 2007 pro stavbu větrných elektráren. Jako partnera a silného investora si vybralo firmu ČEZ Obnovitelné zdroje. Park by měl zahrnovat pět elektráren s jednotkovým výkonem 2 MW.
 

$ Lesáci na plzeňsku vyrábí elektřinu v obnovitelných zdrojích.
V západních Čechách bude elektřinu do distribuční sítě dodávat obnovitelný zdroj energie - FVE o výjkonu 440 kWp. Detailní popis OZE jeho celkové investiční náklady, detail z vrtání pilotů a výškový pohled na celou lokalitu naleznete v článku.
 

V Bušanovicích postaven další, 2 blok fotovoltaické elektrárny
Investor - společnost Korowatt s.r.o. (Aleš Korostenský), zprovoznila v roce 2008 další již druhý blok solární elektrárny o výkonu 668 kWp
 

Praktické zkušenosti ze zimním provozem VE Pavlov
V kraji vysočina byly vztyčeny 4 větrné elektrárny. První zkušenosti ze zimního provozu v listopadu 2007 svědčí o tom, že při nevhodných klimatických podmínkách mohou být i pomaluběžné vrtule zdrojem nebezpečí úrazu.
 

Výkupní ceny elektřiny z netradičních zdrojů a obnovitelných zdrojů energie pro rok 2004
Fotovoltaické elektrárny 6 korun za kWh, větrné elektrárny 2 koruny a 70 haléřů za kWh, malé vodní elektrárny 1 korunu a 55 haléřů za kWh?
 

$ Revoluční řešení fotovoltaických systémů z Německa
Fotovoltaické panely, instalované dodatečně na střechy budov mohou někdy způsobit technické a těsnostní koplikace.Když vlastník nemovitosti opravuje střechu nebo staví střechu novou může pouvažovat o novém technickém řešení rodinné sluneční elektrárny
 

Zástupci zemí OSN diskutovali o klimatu
Od 3. do 16. prosince 2007 probíhala v na indonéském ostrově Bali konference o stavu a snah o zlepšení životního prostředí na zemi. Konference nepřinesla žádné podstané změny ve výši stanovení emisních limitů stanovených Kjótským protokolem.
 

Větrné elektrárny - doplňkový, obnovitelný zdroj základních a špičkových elektráren
Obnovitelné zdroje energie (OZE) byly jedním z témat semináře Bezpečnost české energetiky v kontextu energetické strategie EU, který se uskutečnil, v říjnu roku 2007, v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.
 

$ Porovnání vyrobeného množství elektřiny polohovacími a pevnými FVS
Mezi specialisty fotovoltaických elektráren a odbornou veřejností se vedou diskuse na téma, který ze dvou typů fotovoltaických elektráren budovaných na území ČR má vyšší energetické zisky - vyrobí více elektřiny. Na tuto otázku jednoznačně odpoví grafy
 

$ Projekční schéma pro instalaci Tepelného čerpadla v RD
Mezi úsporné zdroje energie, patří tepelná čerpadla (TČ). Z hlediska pořizovacích nákladů nejméně zaplatíte za TČ vzduch-voda. TČ koupí zájemce o úspory nejen u firem, ale i v obchodech.Odpověď na otázku jak jej připojit je uvedena v článku.
 

$ Fotovoltaické fólie na trhu
S velmi revoluční technologií a zajímavým řešením v oblasti přeměny slunečního záření na elekrickou energii přichází, na prahu 21. století, firma
 

$ Praktické příklady realizace slunečních elektráren na RD
V poslední době (r. 2007) začíná přibývat vedle velkých solárních elekráren řada menších instalací na rodinných domech (RD). Jako ukázku přinášíme podrobné technické i ekonomické informace ze dvou moravských instalací slunečních elektráren na RD.
 

Výzkum slunečních systémů s polohovacím zařízením
Výzkumníci z university zahájili přípravné práce na výstavbě solární elektrárny se zařízením podstatně zvyšujícím vyrobené množství elektřiny. Elektrárna má být připojena na rozvodnou elektrickou síť pro účely praktického testovani. Jedná se o
 

$ Analýza rozvoje výroby energie z OZE v ČR
V průběhu roku 2007 byly zveřejněny závěry statistického šetření energetického využití obnovitelných zdrojů energie(OZE). Podle průzkumu implementace OZE a předběžných výsledků statistického zpracování dat bylo zjištěno:
 

Více než fotovoltaická elektrárna v Praze Zápech
Na začátku měsíce srpna letošního roku jsem měl možnost navštívit firmu pražskou firmu, která v loňském roce postavila FV elektrárnu 73 kWp ve svém sídle v Praze Zápech. Zajímavé je, že komplexní elektrárenský systém byl pořízen zcela bez dotací
 

$ Větrná elektrárna v Břežanech - podrobné ekonomické a technické informace
V tomto článku přinášíme našim čtenářům detailnější informace o větrné elektrárně v Břežanech. Skutečné vyrobené množství elektřiny dle majitele činí
 

$ Bude uzemí jižní Moravy místo vinohradů pokryté fotovolatickými plochami?
Problematika výroby elektřiny v ČR se rozjíždí na plné obrátky. Svědčí o tom stále nově vznikající firmy. V článku naleznete informace o dalších 1 MW projektech FVE na jižní Moravě, které plánuje firma
 

$ SPŠE-Mohelnice energeticko-ekonomické hodnocení
Elektrickou energii ve Střední průmyslové škole elektrotechnické (SPŠE) v Mohelnici vyrábí déle než 6 let, FotoVoltaický Systém (FVS) o výkonu 1,2 kWp. Za tu dobu jsou k dispozici následující výsledky z měření.
 

$ Zvýšení výrobní účinnosti slunečních elektráren.
Česká republika, z hlediska podmínek pro výrobu elektřiny ze slunce, není na tom zdaleka tak dobře jako například Austrálie, Španělsko, Portugalsko či náhorní roviny v Cile,Peru, Tibetu. Přesto při použití vchodných solárních technologií, které
 

$ Firemní sluneční elektrárna Zápy (73kWp)
Na začátku 8.měsíce letošního roku jsem měl možnost navštívit firmu,která v loňském roce postavila sluneční, fotovoltaickou elektrárnu 73 kWp ve svém sídle v městysu Zápy u Prahy. V článku jsou uvedeny technické,energetické i ekonomické podrobnosti
 

Více než 6 let provozu FV systému na SPŠE v Mohelnici
6 let provozu je pro Fotovoltaiku v Česku dost dlouhá doba na krátké bilanční ohlédnutí, které je obsahem tohoto článku.
 

Sluneční elektrárna 1,5 MW v Ostrožské Lhotě-největší systém v ČR k r.2007
Dne 27.6.2007 představila firma HiTechMedia Systems, s.r.o.Uherské Hradiště první část projektovaného solárního parku 1,5 MWp. Celá stavba je rozdělena na dvě etapy, v první z nich má být uvedena do provozu část o 702 MWp a má být hotova v červenci 2007
 

Exurse větrná elektrárna Pavlov
Dne 16.června 2007 se otevřely dveře některých větrných elektráren na Moravě pro veřejnost. Redakce portálu energetických auditorů www. infoenergie.cz navštívila větrný park Pavlov u Jihlavy. Naším cílem zejména bylo pokusit se získat
 

$ Propojovací kabely k fotovoltaickým systémům a jejich ceny
Přímá přeměna sluneční energie na elektřinu nevyžaduje pouze fotovoltaické panely, ale také speciální elektroinstalační materiál. Speciální elektrovodné kabely pro solární systémy odolávající extrémním podmínkám, vyrábí například firma
 

Postřehy z konference Ministersva průmyslu a obchodu k OZE
Dne 24.4.2007 se konala konference, na které ministři a další představité státu diskutovali s přítomnými přestavy o financování a podpoře OZE pro podnikatele. Již v úvodu článku je třeba zdůraznit, že pravidla, která patila v programu OPPI EKOENERGIE nepl
 

Větrné elektrárny-den otevřených dveří 16. června 2007
Větrná energie, má v České republice své příznivce i své odpůrce. V naší krajině již na mnohých místech je možné spatřit jak se k nebi vzpínají štíhlé až 120 m vysoké stožáry "gondol" větrných elektráren. V sobotu 16.6. 2007 má každý občan v ČR
 

Vatikán bude vyrábět elektřinu ze slunce
Vatikán v čele s papežem Benediktem XVI. udělal radost všem energetickým auditorům. Nejvyšší církevní hodnostář totiž prosadil svůj návrh, aby země zavedla na střechy solární panely. Už příští rok tak sídlo katolické církve pořídí drahé fotočlánky, které
 

Solární exkurze
Dne 20.4.2007 proběhla v Praze zajímavá akce jejiž cílem byl zvýšení informovanosti o obnovitelných zdrojích. Akce organizovala Liga ekologických alternativ a celá akce rozhodně velmi dobře přispěla k objasnění co Solární enegie může přinést.
 

Větrná elektrárna v Břežanech - obecné informace
Pokud pojedete autem z Brna směrem na Hrušovany nad Jevišovkou již z daleka spatříte v tomto rovinatém terénu jižní Moravy několik dominantních staveb, které vysoko ční nad rozsáhlé vinice. Jedná se o
 

$ Výroba elektřiny ze slunce v Dubňanech zahájena
Dne 22.3.2007 v 13.30 začaly kolektorové plochy, 1. etapy výstavby, sluneční elektrárny v městě Dubňany na hodonínsku dodávat do elektrické sítě první kilowatty elektřiny. Slavnostního aktu se, mimo investora a realizačních firem, zúčastnil starosta
 

Dvě z nejvýkonnějších tepelných čerpadel v ČR vytápějí brněnskou Prefu
Ekologická tepelná čerpadla, dříve vytápějící jen rodinné domky, se stále více uplatňují v průmyslu. Důvodem jejich uplatnění jsou neustále stoupající ceny energií. A důkazem jejich schopností je i instalace dvou čerpadel v podniku Prefa Brno.
 

Nová solární elektrárna v Portugalsku
Portugalsko, obdobně jako Česká republika, se zapojilo do everopských plánů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle názoru současného premiéra pana Sócratese by mohla jeho země, z energie obsažené ve větru, slunci a mořském přílivu a
 

$ Rozvoj fotovoltaických ploch v ČR - (Výkonový žebříček).
V souvislosti se závazky ČR v oblasti snižování emisí :" Tj. 8% realizace výroby enerige z obnovitelných zdrojů" a se snahami o zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, z důvodu ozdravění životního prostředí, dochází také v České republice k int
 

Seminář o využití solární energie
V úterý 3.dubna se uskutečnil v Praze na ČVUT , fakultě elektrotechnické, seminář Solární systémy s FV/T panely a jejich využití. Seminář organizovala obecně prospěšná společnost Czech Rea Agency.
 

Hospodárná výroba elektřiny v rodinných domech a krizových situacích
V polovině ledna 2007 se přes území ČR přenal orkán (vítr o rychlosti 140 a více km/h) a mnohé domácnosti zůsataly bez elektřiny. Jistou možností pro zajištění malého množství výroby vlastní elektřiny je instalace domácí mikroelektrárny.
 

$ Rozvoj slunečních elektráren na Moravě pokračuje
Sluneční záření dopadající na zemi v oblasti jižní Moravy dodává energii nejen hroznům bílého a červeného vína zrajícího ve vinicích, ale také slunečním elektrárnám. Další ze řady elektráren přeměňujícíh tok fotonů na elektřinu byla postavena nedaleko
 

Největší projekt solární elektrárny v Evropě
Nejvíce elektřiny ze sluneční energie se bude zřejmě vyrábět v blízké budoucnosti v Německu, kde je připraven k výstavbě další ze řady projektů fotovoltaických elektráren. Jedná se o projekt sluneční elektrárny o výkonu 40 MW.
 

$ Hodnocení provozu a výnosů větrných elektráren v Jindřichovicích pod Smrkem
Každý kdo uvažuje o výstavbě větrné elektrárny by měl vědět, kolik elektřiny je možné ve větrných elektrárnách vyrobit. Nejlepší a nejpřesnější informace je možné získat z již realizovaných praktických příkladů. Článek uvádí detailní ekonomické hodnocen
 

$ Fotovoltaická elektrárna 600 kW.
Dne 29.1.2007, byla uvedena do provozu zatím největší fotovoltaická elektrána ve východní Evropě. Jedná se o fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 0,6 MWp, která byla postavena v ČR. Kolik činí roční hrubý zisk investora se dozvíte v další části článku
 

Nejvýkonější elektrárna na Českomoravské vrchovině
Ve dnech 21.7. , 22.7. a 23.7. 2006 byla v polích, na náhorní planině Českomoravské vrchoviny na Stonařovsku vztyčená první z několika plánovaných elektráren první větrné elektrárenské farmy v kraji Vysočina. Výstavbě 1 elektrárny předcházelo
 

Účinnost solárních fotovoltaických panelů se rychle zvyšuje
Fotovoltaický jev byl objeven v první polovině 19. století konkrétně v roce 1839 francouzským fyzikem Becquerelem. K jeho praktické aplikaci však došlo až v roce 1954, kdy byly v Bellových laboratořích v USA vyvinuty první solární fotovoltaické (FV) č
 

Elektřina získávaná fotovoltaickými panely pohání automobily
Solární automobily jsou výjimečných technologickým řešením měnícím energii slunce, účinnější nepřímou metodou, na energii elektrickou a která je následně v elektromotoru měněna na energii mechanickou. Stejně jako u závodních vozů poháněných spalovacími
 

Elektrárna na Vaší střeše? Realita i v českých podmínkách...
Dne 12. 6. 2006 zahájil ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek třídenní vědeckou konferenci věnovanou přímé přeměně slunečního záření na elektřinu - technologie se nazývá odborně fotovoltaika. Akce s názvem 2. Česká fotovoltaická konference s
 

Hospodárné zdroje energie a jejich legislativa
Dne 31.3.2005 byl podepsán zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů).
 

Proč prezident republiky Václav Klaus nepřipojil svůj podpis k zákonu č. 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie?
Důvody k mému rozhodnutí ponechat zákon ze dne 31. března 2005, o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů) bez podpisu jsou zhruba následující: Zákon se tváří jako
 

Vodní elektrárny

Hospodárná a ekonomicky efektivní výroba elektřiny v malých vodních elektrárnách

Státní finanční podpora instalace obnovitelných zdrojů energie
Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím státního fondu životního prostředí (SFŽP), podporuje finančními dotacemi instalace obnovitelných a netradičních zdrojů energie měst, obcí a jimi zřízených příspěvkových organizací, právnických i fyzických o
 

Foto - větrné elektrárny

PODLE STATISTIKY ČEZ K 1 POLOLETÍ ROKU 2004 SE ENERGIE SLUNCE A VĚTRU NEVYPLATÍ
Energetická společnost ČEZ vyrobila v prvním pololetí roku 2004 cca 811 GWh v obnovitelných zdrojích, tj. 2,7 % ze své celkové produkce, která činila 30 647 GWh.
 

Geotermální energie

Hospodaření energií využitím geotermální energie

Energie větru

$ Hodnocení provozu a výnosů větrných elektráren v Jindřichovicích pod Smrkem

Energie větru pro a proti

Úspory elektřiny z větrných elektráren

  Poslední aktualizace: 28.6.2007 14:30
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 18.1.2004