Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
Software

Vytváření PDF dokumentů

Portable Document Format (PDF) dokument   je dnes jedním z nejvíce používaných formátů odrazovo-textových dokumetů na "domácích" počítačích i v internetové síti. Tak jak je to v životě obvyklé někteří  uživatelé PC tento formát chválí, jiní jej zase haní.

Je však třeba konstatovat, že formát PDF má i řadu výhod  a proto je jeho používání stále žádanější.

Formát PDF byl vyvinut softwarovou firmou Adobe a je určen pro ukládání dokumentů nezávisle na programech i počítačích¨,  na kterých byly pořízeny. Soubor typu PDF může obsahovat text i obrázky, přičemž tento formát zajišťuje, že se libovolný dokument na všech počítačích zobrazí stejně.

Pro tento formát existují volně dostupné prohlížeče mezi nimiž k nejznámějším patří např. Adobe Reader, který však neumožňute vytváření PDF dokumentů.  K výrobě dokumentu PDF je potřeba  program, speciální. Jedná se o program  PDF creator, který umí dokumenty vyrobit. Ten originální od Firmy Adobe  je však poměrně drahý  a proto uvádíme několik obdobných programů, které jsou k dispozici zdarma.  

Uživatelé systému Windows jistě přivítají je některé z nich je možné doinstalovat do programů OFIIS - např. Excel, World.

 

"Překlad" dokumentů   World,  -  freeware (0,939MB)

Adresa: http://www.microsoft.com/

Stáhnout na:

http://www.microsoft.com/downloads/genuineValidation.aspx?familyid=4d951911-3e7e-4ae6-b059-a2e79ed87041&displaylang=cs


Také firma Microsoft umožňuje ukládat dokumenty vytvořené v jejich programech do formátu PDF. Musíte si však nainstalovat tento doplněk. Po instalaci umí exportovat do formátů PDF a XPS v osmi aplikacích sady Microsoft Office 2007.

 

 

 CutePDF Writer 2.7. - freeaware (pro domácí využití)  (1,6MB)

Adresa: http://www.cutepdf.com/


CutePDF Writer umožňuje převádět jakýkoliv dokument vytvořený v různých aplikacích (vč. Word, Excel, Powerpoint atd.) do formátu PDF. CutePDF Writer se nainstaluje jako virtuální tiskárna. Vytištěním dokumentu na této tiskárně se vytvořený dokument uloží ve formátu PDF.

 

 

PDF Creator 0,9 -opensource (15 MB)

Adresa: http://www.pdfforge.org/


Mezi nejznámější programy pro vytváření PDF dokumentů patří PDF Creator 0,9 -opensource.  Jedná se o program, který má open source licenci, což v praxi  znamená, že je možné software volně používat.  Po instalaci  na PC tento program vytváří PDF dokumety  vytváří téměř z jakékoliv aplikace (pokud umožňuje  tisk). Uživatel počítače  tedy nemusí mít hlubší znalosti tohoto formátu. V systému se tváří jako běžná tiskárna. Obsahuje i několik nastavení a příkazy v programu lze z angličtiny převést do českého jazyka - instalace češtiny.

 

Go2PDF 3.0- freeware (0,261 MB)
Adresa: http://www.go2pdf.com/product.html


Programový nástroj umožňující rychlý převod jakéhokoliv typu dokumentu do formátu PDF. Do vlastního systému nainstaluje virtuální tiskárnu, která bývá dostupná pod menu tisk v  aplikacích podporující tisk.

Program podporuje ochranu heslem i řízení přístupu PD F dokumentu, dále například kontroluje kompatibilitu, a ukládá i typy písma.  Program Go2PDF podporuje víc než 5 000 různých formátů dokumentu. Jedná se o program zdarma, který je  volně šiřitelný, ale  tato verze přidává k dokumentu PDF  informaci o tom, že byl vytvořen programem Go2PDF.


PrimoPDF4.1.- freware (10,6MB)

Adresa: http://www.primopdf.com


Potřebujete-li  vytvořit PDF soubor prakticky z jakéhokoliv tisknutelného souboru, potom využijte  program PrimoPDF4.1, který se specializuje na převod souborů ve formátu *.DOC, ale i texty v jiných formátech než *.doc a také webové stránky, obrázky a další.

prakticky je přístupný přes menu tisk v jakéhokoliv programu, který tuto nabídku - Tisk-  obsahuje. Mimo standardních možností  nabízí navíc  schopnost optimalizovat PDF výstup pro tisk na laserových tiskárnách nebo zobrazit na obrazovku PC.  Existuje i placená verze tohoto programu s mnoha dalšími funkcemi. 

 

PDF2HTML 0.4 source (0,229 MB)

Adresa: http://sourceforge.net/projects/pdftohtml

Jak již název vypovídá jedná se o program umožňující  převod PDF do formátu HTML. nevýhodou je jeho omezení neboť program lze   pouze v příkazovém řádku, takže není určen pro laiky v práci s PC.  Ten, kdo se ho  naučí ovládat,  si však může dávkově převést své PDF dokumenty do podoby vhodné pro internetové  stránky. program umožňuje i převod obrázků.

 

Na internetu existuje i celá řada dlaších produktů, které umožňují převod dokumentů do PDF dokumentů. každý uživatel si jistě oblíbí ten svůj který bude potom trvale využívat.

 

Diskuze: Vytváření PDF dokumentů
2008-10-13 15:32 Jan Polák Vytváření PDF dokumentů

  Poslední aktualizace: 13.11.2008 14:44
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 24.9.2008