Pěstovanou dřevní štěpku pro kotle dnes tvoří z převážné většiny japonský rychle rostoucí topol. Podle dat dostupných na ministerstvu zemědělství v květnu roku 2012 se, podle počtu žádostí na dotace na jeho pěstování na území ČR sklízel z 1 270 hektarů. V tomto množství nejsou započítaní takzvaní samozásobitelé, tedy ti, kdo pěstují topoly na ploše menší než jeden hektar," Řízky topolů pěstěstůjí například v Praze Ruzyni a ve firměTopol Bečkov a další. Topol Bečov hospodaří na sedmi hektarech. V roce 2011 putovaly z této firmy řízky topolů na sázení na 275 míst po celé republice.
Topoly se pěstují ve dvou - nebo pětiletém cyklu. Dvouleté stromky se sklízejí na biomasu, která by měla mít vyšší výhřevnost než hnědé uhlí. Malí samozásobitelé toploly na dřevní štěpku často kácejí až po pěti letech a získanou kulatinu používají na topení
Na svých internetových stránkách firma vyvrací obavy ekologů, o nebezpečí invazivního rozšíření topolu do české přírody, které by nemělo hrozit.
Japonský topol je dvoudomá rostlina samičího pohlaví. Řízkování je jediná možnost rozmnožování z matečnice. Dřevina dospívá mezi 8. až 10. rokem svého růstu. Pokud se obmýtají stromy každý čtvrtý až šestý rok, není možné, aby dřevina vykvetla a množila se semeny.
Problém by ovšem mohl nastat v případě, kdyby některý pěstitel nechal plantáž zpustnout a nestaral se o ni.
Pole" topolů je třebaúplně zlikvidovat včetně kořenů , protože po běžné sklizni "kombajnem" kmínky v zemi zase obrostou.
Takže pokud někdo chce s pěstováním skončit, musí pařezy zničit buď chemicky, nebo pomocí frézy, která rozemele kořeny až do hloubky 40-60 centimetrů.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/biomasa-sazeni-a-sklizen-08n-/hobby-domov.aspx?c=A130227_103501_hobby-domov_bma