Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
AktualityAktuality

Prodej bytů a domů a Průkazy energetické náročnosti budov

Vlastníci, či prodejci  budov včetně rodinných domů , kteří chtějí svou nemovitost prodat nebo pronajmout, budou mít od příštího roku 2013 povinnost  zajistit Průkaz  energetické náročnosti budovy (PENB).

 

Kdo to vymyslel? 

Toto opatření vychází s ustanovení  směrnice EU  o energetické náročnosti budov, která se v současné době převádí do českého právního řádu.

Novela zákona o hospodaření energií  406/2000 Sb. sjednocuje podobu energetických průkazů budov ve všech zemích Evropské unie. Předpokládá se, že  od roku 2016 budou průkazy vyžadovány také při prodeji nebo pronájmu jednotlivých bytů.

 

Co je účelem? 

Podle energetických auditorů se jedná se o informační nástroj, který má kupující i nájemce budov informovat  o spotřebě energie v budově a její energetické náročnosti.Z průkazu je také možné zjistit  jaké budou provozní náklady budovy v konkrétním roce vypracování průkazu. Nový průkaz bude graficky připomínat energetické štítky, kterými jsou označeny elektrospotřebiče typu mrazniček, chladniček nebo praček.

 

Kdo může zpracovávat PENB?

Průkazy budou zpracovávat autorizovaní specialisté s oprávněním od MPO.  viz seznam energetických auditorů v záložce profesní seznamy na portále http://www.infoenergie.cz/ Průkazy energetické náročnosti budov jsou již dnes součástí české legislativy, ale v jiném rozsahu, než požaduje nová evropská legislativa.

 

Údaje o energetické třídě a energetické náročnosti budovy bude nutné uvádět i v inzerátech na prodej nebo pronájem dané nemovitosti.

 

Budou vystavovány sankce za nesplnění povinnosti?

 

Zpracování průkazu je podle zákona povinost a proto, je tato záležitost v návrhu zákona sankcionována,

Výše sankce je rozdílná pro  fyzickou osobu, což je charakterizováno jako přestupek, nebo jestli jde-li o podnikající fyzickou osobu nebo právnickou osobu, což je charakterizováno zákonem  jako správní delikt.

 

Prodraží složité výpočty budov bez projektové dokumentace zpracování PENB? 

 

Náklady na pořízení průkazu energetické náročnosti budov budou různé podle druhu a velikosti budovy.

Průkaz energetické náročnosti budov pro rodinný dům o zastavěné ploše 100 m2 a dvou NP bez OZE, se náklady na pořízení bude pohybovat od 2 900 Kč, ale za předpokladu, že bude mít v pořádku stavební dokumentaci. V opačném případě se může o něco prodražit.

 

V případě administrativní budovy se náklady na pořízení průkazu budou pohybovat řádově v desítkách tisíc korun v závislosti na složitosti budov.

 

Developeři zejména administrativních objektů si pro své nové objekty stále častěji pořizují finančně nákladné mezinárodní certifikáty - především americký LEED a britský BREEAM.

Tyto certifikáty  však představují na území ČR dobrovolnou certifikaci jako důkaz pro nájemce a investory do těchto budov, že tyto budovy mají nižší provozní náklady a budovy s těmito certifikáty budou muset mít i český průkaz energetické náročnosti budov dle platné legislativy. 

 

Kvalitnější realitní kanceláře možná, v rámci boje o zákazníky, uhradí náklady spojené se zajištěním průkazu místo majitele rodinného domu, který se ho rozhodne prodat. Může se stát, že některé realitní kanceláře začnou nabízet energetický audit zdarma.

 

Od kdy bude tato povinost platit pro bytové domy?

Od roku 2016 se bude povinnost zajistit průkaz o energetické náročnosti budovy vztahovat i na prodej a pronájem bytů v bytových domech.  U bytů se celá problematika výpočtu  ještě upravuje.  Velmi pravděpodobně to bude průkaz na celou budovu, který bude rozpočítaný podle metrů čtverečních podlahové plochy na jednotlivé byty. Počítá se se zavedením  korelačního faktoru podle toho, jestli má byt například nová nebo stará okna, jestli se nachází v severním rohu budovy nebo jestli je někde uprostřed budovy na jižní straně.

Energetická náročnost jednotlivých bytů a tím i údaje o energetické třídě bytů v budově  se tak budou lišit.

 

Náklady spojené se získáním průkazu by mělo hradit sdružení vlastníků jednotek a ten pak bude k dispozici majitelům všech jednotek.

 

Od kdy začne platit novela vyhlášky?

Nová vyhláška o energetické náročnosti budov by mohla být dokončena podle předpokladu v polovině roku 2012. Nabytí účinnosti všech předpisů bude od 1. ledna 2013.

 

Diskuze: Prodej bytů a domů a Průkazy energetické náročnosti budov
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 5.5.2012 21:00
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 2.5.2012