Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
AktualityAktuality

Hospodárné osvětlení LED svítidly v otázkách a odpovědích.

1. Je světlo z LED" žárovek  studené"?

 NENÍ.  Žárovky s LED  diodami jsou vyráběné  v různobarevném provedení průsvitného pouzdra a tak lze říci, že světlo z LED pokrývá stupnici (spektrum) teplot chromatičnosti od barvy teple bílé o teplotě 2700°K  až k barvě studeně bílé o teplotě  10 000 °K.

.

2. Vyzařují svítidla se žárokami s LED diod  tepelnou energii jako žárovky?

 ANO.  Při  přeměně elektrické energie  na světlo  vzniká v LED diodách energie tepelná, kterou je nutné odvést do okolí aby nedocházelo k přehřátí LED diod a tím ke zkrácení doby jejich životnosti.   Špatná konstrukce  chlazení může vést ke snížení doby životnosti  LED žárovky  velmi výrazným způsobem. 

Pro zajištění tepelné stability LED konstruktéři vyrábí různé  typy chladičů s přirozeným, ale  u větších výkonů svítidel i nuceným chlazením ventilátory zvyšujícím spotřebu elektřiny nebo vybavují  světelné zdroje s LED diodami  speciálním úložným materiálem z kovu a keramiky, který rozptyluje teplo do okolí.  

 Díky moderním konstrukcím LED žárovek  na rozdíl od jiných typů  "teplých" osvětlovacích zdrojů světla není směřován tepelný tok  ve směru toku světla, ale opačným směrem za svítidlo a tím nedochází k ohřívaní osvětlovaných ploch, předmětů či materiálu.  Je třeba však říci, že  v praxi jsou aplikace, kdy je teplo svítidel využíváno k ohřevu a zde směřování toku tepelné energie opačným směrem je nevýhodou.

.

3. Mají žárovky s LED diodami delší životnost než úsporné kompaktní zářivky?

 ANO. Výrobci udávají životnost v roce 2011 až 50 000 provozních hodin, což je o 7 000 provozních hodin méně  než doba životnosti výbojek s dvojitými hořáky jejichž provozní doba činí až 57 000h.

Ale při porovnání s hodnot doby  životnosti   LED  a  kompaktní úsporné zářivky LED  již o 30% předstihují dobu životnosti kompaktních zářivek. Kompaktní zářivky  obsahují elektronické zapalovací obvody jejichž životnost záleží na kvalitě použitých součástek a může se stát, že u nekvalitních výrobků kompaktní zářivka přestane svítit již po pár desítkách minut či hodin. Žárovky s LED diodami neobsahují  elektronické zapalovací obvody a jsou tedy odolnější proti poruše.  

 .

4. Mají žárovky s LED diodami větší efektivnost než tradiční elektrické zdroje světla?

NE.   LED  vyráběné k roku 2011 mají  energetickou efektivnost nižší než nízkotlaké  sodíkové výbojky a proto se nehodí k použití ve venkovním osvětlení a v průmyslových halách ve svítidlech osazených nízkotlakými sodíkovými výbojkami.   Měrný výkon LED (50-70 lm/W) v porovnání s nízkotlakými sodíkovými výbojkami   je o cca  25% nižší. Je však třeba říci, že v laboratorních podmínkách již byly vyrobeny LED s účinností 249 lm/W.

.

Zářivkové trubice a LED

Měrný výkon zářivkové trubice  36 W  (běžná zářivková svítidla) od firmy PHLIPS  činí 68 lm/W . V zářivkových svítidlech svítidlech se nejvíce používají trubice  2, které mají měrný výkon  68+68 = 136 lm/W což je o 36% více než měrný výkon LED.

.

Žárovka a LED

Žárovka 100W stejného výrobce má měrný výkon 16lm/W, což je o  32% méně než LED.

.

5. Mají žárovky s LED diodami  nekvalitní podání barev?

ANO.   Podání barev se vyjadřuje  indexem podání barev CRI, který určuje do jaké míry  jsou barvy zobrazeny ve své přirozené podobě tj. jako by na ně dopadalo světlo slunce(elektromag. sluneční  vlnění).

 .

Žárovka a LED

 CRI index žárovky je  100 což  znamená že světlo ze žárovky  má o cca 25% lepší podání barev než světlo s LED.

 .

Kompaktní zářivky a LED

CRI obou zdrojů světla je srovnatelný. 

 .

6. Vyzařují  žárovky s LED diodami  ultrafialové záření?

NE.  LED na rozdíl od fluorescenčních zdrojů světla (např. zářivkové trubice) neemitují ve svém spektru ultrafialové(UV) záření . Proto LED lze uplatnit v aplikacích osvětlení, kdy je osvětlovaný předmět citlivý na UV záření . Na toto záření jsou náchylné například obrazy nebo muzejní exponáty. Zde je tedy prostor pro využití LED maximální.

.

7. Šetří žárovky s LED diodami  elektřinu?

ANO.  Žárovky s LED diodami mají výrazně nižší příkon a tím i spotřebu elektřiny než  žárovky nebo lineární (trubicové) či kompaktní zářivky.

.

8. Má časté zapínání a vypínání   žárovek s LED diodami  vliv na jejich životnost?

 NE. Jedná se o elektronické součástky napájené stejnosměrným proudem a  nejsou náchylné  k poruchám vlivem  četnosti a rychlosti spínání. Proto je na rozdíl od kompaktních úsporných zářivek lze využít také v sociálních zařízeních,  domácích šatnách, spíškách  a jiných místech kde je vyšší četnost spínání a svídidla svítí pouze krátkou dobu. 

.

9. Lze plynule regulovat intenzitu osvětlení u žárovek s LED diodami? 

ANO.  LED jsou polovodičová stejnosměrná zařízení a proto intenzita jejich světla může   být plynule řízena v rozsahu 0-100%.

.

10. Jsou žárovky s LED diodami  méně odolné mechanickým vlivům než tradiční světelné zdroje?

NE. LED neobsahují kovová vlákna, spirály a skleněné prvky, které  jsou náchylné na otřesy. Proto jsou odelné proti mechanickým vibracím, provozním otřesům a negativnímu vlivu prostředí. Jejich mechanická odolnost je mnohonásobně vyšší než u světelných zdrojů se skleněnými baňkami.

 

11. Rozsvítí se svítidla s LED diodami  hned po zapnutí?

ANO.  Doba rozsvícení (náběhu) LED nepřekračuje  dobu 100ns (nanosekund) tj. 10-9 s a doba vypnutí 200ns. Klasická žárovka dosáhne téměř 100% svítivosti svého plného jasu za dobu 200ms (0,2) s. Dosažení doby plného svitu  zářivek a výbojek je ještě delší a může dosahovat až několik minut.

 

 

 

 

 

Diskuze: Hospodárné osvětlení LED svítidly v otázkách a odpovědích.
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 13.1.2011 14:26
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 17.12.2010