Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
AktualityAktuality

Dodavatelé elektřiny a jejich charakteristiky

 

Bicorn

Majitel: Right Power

Prodává

- elektřinu domácnostem a malým firmám.

Společnost patřila podnikateli Tomáši Chrenkovi. Ten ji loni po pádu jeho energetické společnosti Moravia Energo prodal slovenské firmě Right Power. Údaje o počtu zákazníků a tržbách nejsou k dispozici. Firma se ale pravděpodobně rozvíjí velmi dynamicky, podařilo se jí elektřinu nakoupit za loňské nízké ceny.

 

Bohemia Energy  Jednatel:  Jiří Písařík (33)

 

Majitel:   Firma patří z 50% Haně Písaříkové  a z 50%  společnosti zabývající se přímým prodejem MR COMMUNICATIONS, podnikatele Milana Růžičky.

 

Počet klientů:(r. 2010)

cca  130 000 platících klientů,  kteří odebírají elektrickou energii,

cca  60 tisíc zákazníků, kterým dodává zemní plyn.

 

Stručná charakteristika: 

Pražská firma tento týden představila nabídku, že bude až po deset let garantovat nejnižší ceny. Firma  tím chce oslovit všechny odběratele, kteří si nechtějí každý rok znovu porovnávat, kdo je právě nejvýhodnější. Podle názoru portálu infoenergie je tato doba však velmi dlouhá a tak se během doby může stát že z nejlevnější ceny bude rychle cena nejdražší. 

Ceny ale nemusí být nutně nejnižší na trhu, budou pouze nižší ve srovnání s největšími dodavateli elektřiny. Firma loni získala na tržbách  2 500 000 000 Kč. v roce 2010  plánuje tržby zvýšit až na  5 500 000 000 Kč. Dnes Vše nasvědčuje tomu, že se jí to podaří splnit.

Jen za první pololetí r. 2010 prodala firma  energie téměř za stejnou částku  jako za celý loňský rok.  

 

Centropol Energy a.s. Předseda představenstva:  Aleš Graf (38)

Počet klientů k r. 2010: 

odhaduje se cca  100 000. toto čílo řadí firmu na druhé místo v žebříčku.

Majitel

Neznámý, firmu vlastní Centropol Holding s akciemi na majitele, za níž podle spekulací lidí z energetického trhu stojí právě Aleš Graf.

Stručná charakteristika: 

Firma sídlí v Ústí nad Labem, a má pobočky v některých městech např. v Praze, Brně. jedná se o  v současnosti  r. 2010 jednu z nejrychleji posilujících firem v části obchodu s energií u domácností. Na energetickém trhu působí již od roku 1997, začínali výrobou tepla a elektřiny v lokální teplárně.

 Jako jedni z prvních začali získávat klienty pomocí obchodních zástupců. Letošní tržby plánují na 2 až 2,5 miliardy korun (loni utržili 1,1 mld., zisk necelých 50 mil.). Stížnosti na jejich obchodní praktiky prošetřoval ERÚ, nenašel ale pochybení. Nedávno firma přijala nový etický kodex.

 

 

Energetické centrum a.s.
Šéf představenstva:  Alexandr Wurm (52)

 

Majitel:

Kyperská společnost EEC Europe Energy Center, ta má aktivity i mimo ČR.

Počet klientů:

není uváděn

 

Stručná charakteristika: 

Jeden z nejnovějších hráčů na trhu, potřebné licence získali koncem r roku 2009, a až v roce 2010 začali skutečně prodávat. Firma sází na "lepší vztah s klientem", tedy jak na lepší poradenství, tak na nižší marže. Zatím se jí daří. A hlavně díky zájmu v posledních třech měsících již získala téměř 14 tisíc zákazníků odebírajících elektřinu a 7 tisíc těch, kteří odebírají zemní plyn. Drtivě dominují domácnosti, které tvoří asi 85 procent klientů. Do konce roku chce České Energetické Centrum, jak zní plný název firmy, počet klientů minimálně zdvojnásobit. Firma rozjíždí své aktivity i na Slovensku a v Polsku, příští rok chce vstoupit na maďarský trh.

 

Lama investments  Majitel:  Petr Lamich (48)

 

Majitel

Součást skupiny Lama, za níž stojí opavský podnikatel Petr Lamich

 

Stručná charakteristika: 

Tato firma dodává pouze plyn. 

Skupina Lama těží v menším množství zemní plyn z vlastních ložisek na jižní Moravě. S vlastním retailovým prodejem začala až v loňském roce. Loni dosáhla celá skupina tržeb 2,2 miliardy korun, letos plánuje růst na 2,9 miliardy korun. Pod obchodní značkou levnyplyn.cz loni prodala plyn za 1,2 miliardy korun. Letos se nově začala orientovat i na firemní maloodběratele a domácnosti, mimo jiné i díky tomu plánuje zdvojnásobení prodeje a růst tržeb z prodeje plynu až na 1,9 miliardy korun. Vlastní těžba kryje asi pětinu prodávaného objemu plynu. Jde o jediného maloobchodního prodejce v zemi, který zároveň prodává i sám těží.

 

Lumius s.r.o.

Majitel

Majitel a ředitel:  Pavel Miklas (37) Obchodník ze Sviadnova na Frýdeckomístecku na trhu působí 8 let.

 Stručná charakteristika: 

Tržby firmy v roce činily 5 830 000 000 korun, zisk zhruba 25 000 000 korun tj. cca 0,4%.   v roce 2010 firma  plánuje růst tržeb až na hranici  8 500 000 000 Kč (8,5 miliardyKč), jen odbyt plynu firmě  stoupne v roce 2010 asi na trojnásobek.

V prodeji elektřiny si drží 4. místo za třemi nějvětšími hráči na trhu s elektřinou kterými jsou ČEZ, E.ON a PRE, v plynu o pozici čtyřky soutěží s českou filiálkou Gazpromu - Vemexem.

Dodává mj. nošovické automobilce Huyndai, Národnímu divadlu, Pražskému hradu městu Brnu za částku 1,37 Kč/kWh  v sazbě C01, C02, C03. 

 Firma je od r. 2009 celá zastavena ve prospěch ČEZ, což svědčí o tom, že prudký pokles ceny a požadavky na zvýšené garance za objednanou elektřinu na burze či u dodavatelů ji dostaly do potíží s cash flow. Zástavní smlouva má vypršet k 1. 1. 2011.

 

Nano Energies Trade

Majitel:  Karel Srna.

 Stručná charakteristika: 

Firma nabízí mimořádně nízké ceny. V prodeji elektřiny působí od loňska, má několik tisíc klientů. Zákazníky nehledají aktivně, ti díky nízkým cenám přichází sami od sebe. Navíc kdo z klientů přivede nového zákazníka, dostane slevu. Zabývají se i výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a prodejem ekologických výrobků (např. elektrokol).

 

United Energy Trading
  Majitel

Energetický a průmyslový holding (PPF 40 %, J&T 40 %, Daniel Křetínský 20 %)

 Stručná charakteristika: 

Dceřiná společnost EPH jako první v Česku začala nabízet zákazníkům zároveň elektřinu i plyn, letos plánuje tržby kolem 7 mld. Kč. Loni jí obrat meziročně stoupl o 45 % na 4,3 mld. korun, zisk stoupl trojnásobně na 52,7 mil. Kč. Na růstu prodeje se podílí hlavně plyn, letos se tržby obou komodit vyrovnají. Vedle dodávek elektřiny a plynu konečným zákazníkům se UET věnuje i velkoobchodnímu a přeshraničnímu obchodu s plynem, míří mezi největší jeho importéry. U spotřebitelů se nyní soustředí hlavně marketing v segmentu domácností, jenž generální ředitel UET František Čupr označuje za "velmi perspektivní.".

 
 
 

Diskuze: Dodavatelé elektřiny a jejich charakteristiky
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 21.7.2010 12:27
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 21.7.2010